Malarstwo, rzeźba - sztuka nowoczesna
Opera
Opera

Opera

Opera

Kolejny typ spektakli to opera. Jest to termin, który wziął się od określenia pierwotnie znanego jako opera seria czyli opera poważna. Początki tego widowiska pojawiły się w stuleciu siedemnastym. Jest mowa także o operze komicznej. Związana bezpośrednio z nią jest natomiast również operetka czyli nieco mniej skomplikowana pod względem fabuły i treści oraz przekazu generalnego sztuka teatralna, jaka bazuje w głównej mierze na wykształceniu na swojej podstawie dwóch innych podtypów kultury teatralnej czyli musicalu tak bardzo szeroko dzisiaj rozpowszechnionego oraz tak zwanej śpiewogry. Musimy również wspomnieć nieco o pantomimie. Jest to także forma teatralna, która często przechodzi nawet z teatru na ulice. Jest widowiskiem rozrywkowym w swym charakterze, jakie opiera się na zastosowaniu nie mowy ustnej, ale ruchu, mimice, gestów.

Wszystko to ma na celu opowiadanie nierzadko bardzo zawiłych historii poprzez jednocześnie wykluczenie w tym przekazie słowa. Jeżeli mowa o balecie, który też jest formą rodzaju widowisk teatralnych, to bazuje on na specyfice widowisk jarmarcznych, z których bezpośrednio się wywodzi oraz z komedii dell’arte. Teatr plastyczny to kolejna ciekawa i warta wyróżnienia forma. Opiera się na plastyce gestu, na ruchu plastycznym, niebanalnych dekoracjach oraz wyrażaniu się w dość oryginalny, również oceniany jako plastyczny, sposób. Teatr postdramatyczny z kolei to teatr, który ma na celu istnienie w takiej postaci, aby nie było w nim związku z dramatem.

Opera

Ponadto można również wydzielić rozliczne rodzaje teatrów, w tym teatr repertuarowy, muzyczny, lalkowy, teatr objazdowy, uliczny, radiowy, telewizyjny, ogródkowy, bulwarowy, impresaryjny.