Kolejny typ spektakli to opera. Jest to termin, który wziął się od określenia pierwotnie znanego jako opera seria czyli opera poważna. Początki tego widowiska pojawiły się w stuleciu siedemnastym. Jest mowa także o operze komicznej. Związana bezpośrednio z nią jest natomiast również operetka czyli nieco mniej skomplikowana pod względem fabuły i treści oraz przekazu generalnego sztuka teatralna, jaka bazuje w głównej mierze na wykształceniu na swojej podstawie dwóch innych podtypów kultury teatralnej czyli musicalu tak bardzo szeroko dzisiaj rozpowszechnionego oraz tak zwanej śpiewogry. Musimy również wspomnieć nieco o pantomimie. Jest to także forma teatralna, która często przechodzi nawet z teatru na ulice. Jest widowiskiem rozrywkowym w swym charakterze, jakie opiera się na zastosowaniu nie mowy ustnej, ale ruchu, mimice, gestów.
Wszystko to ma na celu opowiadanie nierzadko bardzo zawiłych historii poprzez jednocześnie wykluczenie w tym przekazie słowa. Jeżeli mowa o balecie, który też jest formą rodzaju widowisk teatralnych, to bazuje on na specyfice widowisk jarmarcznych, z których bezpośrednio się wywodzi oraz z komedii dell’arte. Teatr plastyczny to kolejna ciekawa i warta wyróżnienia forma. Opiera się na plastyce gestu, na ruchu plastycznym, niebanalnych dekoracjach oraz wyrażaniu się w dość oryginalny, również oceniany jako plastyczny, sposób. Teatr postdramatyczny z kolei to teatr, który ma na celu istnienie w takiej postaci, aby nie było w nim związku z dramatem.
Ponadto można również wydzielić rozliczne rodzaje teatrów, w tym teatr repertuarowy, muzyczny, lalkowy, teatr objazdowy, uliczny, radiowy, telewizyjny, ogródkowy, bulwarowy, impresaryjny.